Kiraz Çeşitleri

Kiraz Çeşitleri

Kiraz üretiminde tesisimiz tek parselde (650 da) Bölgenin en büyük Türkiye'nin sayılı büyüklükteki üretim sahalarından biridir.


Regina

Ağaçları yarı dik ve kuvvetli gelişir oldukça verimlidir. Meyveleri iri, uzun ve kalın saplı, meyve kabuğu koyu kırmızı siyah arasındadır, meyve eti kırmızı meyveleri sert, sulu, aromatik ve tatlıdır. Hasat zamanı: Temmuzun son haftası. Ağaçları kuvvetli ve güçlüdür piramit şeklinde büyür. Dallar yayvan ve aşağı doğru eğiktir.

 

0900Ziraat

Ağaçları çok kuvvetli ve dik gelişir. Kendine verimsiz olduğundan mutlaka tozlayıcı gerekir. Meyveleri iri, uzun saplı, meyve kabuğu kırmızı, meyve eti açık kırmızıdır, sert, gevrek ve suludur. Taşımaya karşı dayanıklı olduğu için ihracatta istenilen bir çeşittir. Kiraz ihracatımızın %90'ını oluşturur. Hasat zamanı: Rakıma bağlı olarak değişmekle beraber, Toros yaylalarında 1500-2000 m. de Temmuz ayının sonu, Ağustos ayının ilk haftasına kadar hasat uzamaktadır. Regina'dan 1 hafta önce çiçek açar.

 

SweetHeart

Ağaç özelliği: Ağaçları yayılarak büyür erken yaşlarda ve bol meyve verir. Verimi yüksek ve süreklidir. Meyveleri, kuvvetli budandığı taktirde iri, kalp şeklindedir. Meyve rengi canlı kırmızı ve parlaktır. Meyve eti kırmızı, oldukça sert, sulu ve tatlıdır. Çatlaması azdır. Hasat zamanı: 0900 Ziraat'ten 15-20 gün sonra hasat edilir.

 

Starks Gold 

ORJİNİ: Kanada, ÇİÇEKLENME: Geç dönemdir., AĞAÇ: Ağaçları yarı dik ve kuvvetli gelişir. Verimliliği yüksektir. Birçok kiraz çeşidi için tozlayıcı olarak kullanılmaktadır. MEYVE: Meyve geç olgunlaşan, orta irilikte, kabuğu sarı renkte, sert ve orta kalitede bir kiraz cinsidir. Kozmetik, pasta ve şekerleme sanayinde kullanılır. % 3 oranın da meyve çatlaması yapar ve taşımaya dayanıklılığı azdır. Her yıl düzenli ve yüksek verim verir. HASAT ZAMANI: 27 Haziran ile 7 Temmuz arasındadır. TOZLAYICILAR: Kendine verimli bir çeşittir.